Studio MH
Wyszukaj
-
-
-

Porady

Co musi posiadać działka idealna pod budowę domu? Na co zwrócić uwagę przy jej kupnie

Kupno działki budowlanej niekiedy bywa bardziej skomplikowanym procesem niż zakup gotowego już domu lub mieszkania. Przed podpisaniem umowy notarialnej konieczne jest sprawdzenie wielu rzeczy, od tych lokalizacyjnych, aż po te prawne i techniczne. Zwrócenie uwagi na odpowiednie szczegóły pozwoli uniknąć problemów przy budowie domu. Dziś podpowiemy o czym nie można zapomnieć przy zakupie działki budowlanej.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego


Plan zagospodarowania jest istotnym dokumentem przy zakupie każdej nieruchomości, również i gruntu budowlanego. To z nim powinno się zapoznać w pierwszej kolejności. Da on odpowiedź na pytania czy działka jest przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne oraz jaki dom można na niej postawić (określi m.in. ilość pięter, kształt bryły itp.). Z planem można zapoznać się w urzędzie Gminy lub Miasta. Jeżeli działka nie jest objęta planem o tym co można na niej wybudować powiedzą warunki zabudowy. Jeśli sprzedający nimi nie dysponuje należy o nie wystąpić samodzielnie. Na decyzję czeka się miesiąc, jednak nie warto rezygnować z tego kroku. Po jej otrzymaniu może się okazać, że wymarzona nieruchomość nie może stanąć na już zakupionej działce.


Stan prawny nieruchomości
Księgi wieczyste to kolejny dokument, który nie może zostać pominięty przy zakupie zarówno działki, jak i innej nieruchomości. Wskazują one stan prawny i mówią, czy sprzedający jest faktycznym właścicielem gruntu. W odpowiednim rozdziale można także sprawdzić czy działka nie jest obciążona hipoteką lub prawami osób trzecich. Sprawdzając księgę należy dowiedzieć się czy nie ma w niej żadnych wniosków o wzmianki, które jeszcze nie zostały zapisane. Aktualnie z zapisami ksiąg wieczystych można zapoznać się w formie on-line. Aby sprawdzić daną nieruchomość potrzebny jest numer księgi.


Powierzchnia działki
Nie jest żadną tajemnicą, że im większa działka tym drożej kosztuje. Wiele osób decyduje się wiec na zakup niewielkiej ilości gruntu. Biorąc jednak pod uwagę, że planuje się na nim budowę domu trzeba pamiętać, aby wybierać tylko takie działki, które mają odpowiednią wielkość. Optymalna powierzchnia do wybudowania standardowego domu jednorodzinnego to 700 m2. Pozwala ona na zaprojektowanie budynku wraz z ogrodem. Oprócz metrażu warto też zwrócić uwagę na kształt terenu. Najlepiej unikać takich o kształcie trójkątów i trapezów oraz takich, które maja mniej niż 16m szerokości. Do takich działek ciężko dopasować projekt domu, często trzeba go wykonać na indywidualne zamówienie i zastosowanie.
podczas jego budowy innowacyjne technologie co jest kosztowne. Koniecznie trzeba też sprawdzić położenie działki względem stron świata (szczególnie jest to ważne jeżeli planuje się budowę domu energooszczędnego) oraz ukształtowanie terenu.
Sam teren działki warto dogłębnie zbadać. W tym celu można zlecić badania gruntu, pozwoli to m.in. poznać poziom wód gruntowych, ich wcześniejsze przeznaczenie i strukturę.
Wiedza ta może okazać się kluczowa podczas projektowania i budowy domu. Kolejnymi dokumentami, które trzeba sprawdzić są mapy zagrożenia powodziowego.


Dostęp do drogi publicznej i infrastruktury
Z działki musi dać się wyjechać i na nią wjechać. W związku tym powinna ona mieć drogę dojazdową o określonej w przepisach szerokości. Warto sprawdzić czy ta dochodząca do działki jest drogą publiczną, czy też jest ustanowiona na postawie służebności drogi koniecznej. Dobrze jest także ustalić kto odpowiada za jej odśnieżanie i naprawy. Oprócz tego czy działka posiada dobry dostęp do dogi należy sprawdzić najbliższą okolicę. Z zakupu gruntów znacznie oddalonych od infrastruktury nie każdy będzie zadowolony. Będzie to wymagało stałego poruszania się samochodem i długich podroży do sklepu, szkoły, przedszkola lub pracy. Należy więc przeanalizować zaplecze usługowe oraz sieć komunikacji miejskiej.
Jak widać zakup działki nie jest prostą sprawą. Już na etapie oglądania różnych gruntów należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy oraz sprawdzić wiele elementów. Nie polecamy jednak omijać żadnego z nich. Tylko dogłębne przenalizowanie każdej oferty sprawi, że zakupi się taki teren, na którym będzie można postawić wymarzony dom, w którym mieszkanie będzie samą przyjemnością.