Studio MH
Wyszukaj
-
-
-

Porady

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Zakup lub wynajmem mieszkania/domu to bardzo często sytuacja stresowa. Do ustalania, załatwienia i sfinalizowania jest wiele spraw, często dochodzi to tego podenerwowanie związane z uzyskiwaniem kredytu czy zbliżającą się przeprowadzką. W natłoku spraw wiele osób zapomina o sprawdzeniu podstawowych rzeczy dotyczących nieruchomości, którą są zainteresowani. Chociaż elementy te z pozoru wydają się błahymi, nic nieznaczącymi detalami to jednak w efekcie mogą znacząco wpłynąć na użytkowanie lokalu mieszkalnego. Jakich kwestii nie można pominąć przed podpisaniem umowy zakupu lub umowy wynajmu mieszkania/ domu? Sprawdźcie w naszym artykule.


 

Kto jest właścicielem?

W pierwszej kolejność przed rozpoczęciem jakichkolwiek ustaleń i podpisaniem umów należy upewnić się, że osoba, z którą prowadzimy negocjacje faktycznie posiada pełnię praw do rzeczonego lokalu. W tym celu należy poprosić o przedstawienie aktu notarialnego nieruchomości lub innego dokumentu stwierdzającego taki stan rzeczy (np. postanowienia sądu o nabyciu spadku). Przedstawione dokumenty warto skonfrontować z księga wieczystą – obecnie można ją sprawdzić elektronicznie pod adresem http://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/nowa-ksiega-wieczysta. Co ważne o dokumenty informujące o tym kto jest właścicielem mieszkania/domu należy również prosić w przypadku podpisywania umowy najmu.


 

Zadłużenie nieruchomości

W księgach wieczystych oprócz osób, które dysponują prawem do rozporządzania nieruchomością, można sprawdzić również ewentualne zadłużenie na niej ciążące. W dziele IV księgi wieczystej widnieją informacje czy jest ona obciążona hipoteka, a jeśli tak na z jakiego tytułu i na jaką sumę. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego lub je wynajmując jego zadłużenie trzeba sprawdzi także w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Sprzedający/ wynajmującego należy poprosić o przedstawienie zaświadczenie mówiącego o nie zaleganiu z czynszem administracyjnym oraz innymi opłatami. Podobny dokument można uzyskać również u dostawców mediów (prąd, gaz, woda, Internet, itp.).


 

Przedmiot umowy

Kolejna ważną rzeczą jest dokładne sprawdzenie zapisów umowy, a w szczególności  zapisów dotyczących elementów objętych transakcją. Przy wynajmie należy dodatkowo podpisać protokół zdawczo- odbiorczy, w którym zostaną zawarte informacje o stanie mieszkania i znajdujących się w nim sprzętów. Nie dopilnowując tego elementu może okazać się, że np. z wynajmowanego lokalu zostaną usunięte wszystkie niewymienione w umowie ruchomości albo też w cenie zakupionego mieszkania nie będzie piwnicy, co do której umawialiśmy się ustnie ze sprzedającym.


 

Stan techniczny

Bez względu na to czy kupuje się nieruchomość na rynku wtórnym, pierwotnym czy tylko się ją wynajmuje należy dokładnie sprawdzić jej stan techniczny. W przypadku każdej wersji konieczne jest sporządzenie protokołu zdawczo – odbiorczego i wpisanie do niego wszystkich zastrzeżeń co do lokalu. Przy zakupie mieszkania ten dokument będzie podstawą do roszczeń w zakresie doprowadzenia lokalu do stanu zgodnego z umową, przy wynajmie informacją o tym, że ewentualne usterki nie powstały z naszej winy.

Kupno lub wynajęcie mieszkania/domu wymaga dużej rozwagi i pamiętania o szeregu istotnych detali. Zapomnienie, o którymś z tych szczegółów może mieć, bowiem bardzo przykre konsekwencje w przyszłości. Najlepszą metodą jest zrobienie na spokojnie listy rzeczy, których należy dopilnować. Kupując/wynajmując mieszkanie z biurem nieruchomości można też liczyć na pomoc agentów, którzy detale jakie trzeba sprawdzić przy nabywaniu mieszkania/domu mają w jednym palcu .