Studio MH
Wyszukaj
-
-
-

Porady

Małe mieszkanie nie znaczy, że tanie

Na polskim ryku nieruchomości mieszkalnych nadal pokutuje mit, że im mniejsze mieszkanie tym mniej ono kosztuje. Przez to wielu osobom wydaje się, że na zakup kawalerki stać niemal każdego. Niestety rzeczywistość jest zgoła inna. Nieruchomości o małych metrażach bardzo często sprzedawane są w podobnych cenach jak te o większych powierzchniach. Wynika to z faktu, że w ich przypadku rośnie cena jednostkowa w przeliczeniu na 1m2. Może się więc okazać, że mieszkanie typu studio kosztuje więcej lub tyle samo co apartament 3 - pokojowy.

 

Cena za metr2 – gdzie ma znaczenie?

Z analiz rynkowych wynika, że małe mieszkania najdroższe są w dużych miastach. W aglomeracjach takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań ceny za metr2 wahają się w okolicach 9 tysięcy. Co więcej im bliżej centrum tym one wzrastają. Warto jednak pamiętać, że zależność ta dotyczy wszystkich typów mieszkań nie tylko tych o małych metrażach.

 

Wysokie ceny za metr2 – skąd to wynika?

Wysokie ceny kawalerek wynikają z niczego innego jak z dużego popytu na tego typu mieszkania. Aktualnie szacuje się, że lokale mieszkalne o powierzchni do 30m2 stanowią około 11% wszystkich transakcji na rynku wtórnym. Te, które posiadają atrakcyjną cenę i dobrą lokalizację znikają z rynku w mgnieniu oka. Wiele osób poszukuje tego typu nieruchomości, wychodząc z założenia, że lepiej mieć małe mieszkanie, ale własne.

Zakup tego typu nieruchomości uwarunkowany jest także restrykcyjna polityką kredytową. Nie każda osoba wchodząca w dorosłość i kupująca swoje pierwsze cztery kąty może pozwolić sobie na sfinansowanie w gotówce lub na uzyskanie kredytu, który starczy na zakup 3 czy 4 –pokojowego mieszkania.

Wspomniany powyżej wysoki popyt na małe mieszkania związany jest z tym, że wybierane są one nie tylko przez osoby szukające pierwszego mieszkania, ale także i przez inwestorów. Bardzo często kupują oni lokale, których powierzchnia nie przekracza 35m2, a następnie oferują je na rynku najmu długo i krótkoterminowego (tzw. najmu turystycznego). W tym celu inwestorzy wybierają najczęściej nieruchomości w dużych miastach, atrakcyjnych turystycznie, a także w tzw. ośrodkach akademickich. Kupowane przez nich mieszkania znajdują się w ścisłym centrum oraz w sąsiedztwie uczeni wyższych.

 

Ile drożej?

Ceny za metr2 kawalerki są kilkakrotnie wyższe od cen za metr2 mieszkania o większej liczbie pokoi. Największa rozbieżność występuje w Warszawie – tutaj stawki mogą różnić się nawet o 1000 zł. Podobnie wygląda sytuacja w Krakowie oraz Gdańsku.

 

Czy warto kupować kawalerkę?

Chociaż ceny garsonier bardzo często zbliżone są do tych, po których można kupić większe nieruchomości to i tak od wielu lat małe mieszkania cieszą się dużą popularnością. Wynika to m.in. z tego, że zakup małego lokalu mimo wszystko jest bardziej atrakcyjny niż tego o większej powierzchni. Chociaż w przeliczeniu cena za metr2 jest wyższa, to całość kwoty transakcyjnej jest mniejsza, a wiele osób woli zaciągać mniejsze zobowiązania finansowe. Jak pokazuje praktyka biura nieruchomości Dom-ex małe mieszkania zazwyczaj kupowane są za gotówkę, ewentualnie budżet na nie wielkim stopniu jest wspomagany przez kredyt.

 

Przyszłość małych mieszkań

Na rynku zarówno pierwotnym, jak i wtórnym pojawia się coraz więcej mieszkań o małych metrażach. Do Polski powoli przechodzi trend na tzw. mikro apartamenty. Pierwszą oznaką tej mody były mieszkania oferowane we Wrocławiu przy ul. Pasteura. W inwestycji znajdowały się lokale o metrażu od 11m2, a ceny za metr2 wynosiły około 8 700 zł. Pokazuje to tylko prawdziwość stwierdzenia, że małe nie zawsze znaczy tanie.