Studio MH
Wyszukaj
-
-
-

Porady

Małe łazienki w blokach. Co wybrać wannę czy kabinę prysznicową?

 

Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, które trudno zaaranżować. Powinna być ona urządzona nie tylko zgodnie z zasadami ergonometrii, a więc być funkcjonalna i praktyczna, ale i spełniać wysokie standardy estetyczne. Jeszcze większe problemy aranżacyjne można napotkać projektując małe łazienki w bloku. Wtedy bardzo często trzeba ograniczyć ilość sprzętów, która znajdzie się we wnętrzu. Jednym z najczęstszych dylematów jest ten dotyczący wyboru pomiędzy wanną a kabiną prysznicową. W małych łazienkach nie ma miejsca na zastosowanie obydwóch rozwiązań, konieczny jest więc wybór jednego z nich. Swoją decyzję należy dobrze przemyśleć analizując wszystkie za i przeciw.

 

Prysznic w łazience

Tradycyjna i standardowa kabina to duża oszczędność miejsca. W kawalerkach, do których bardzo często przynależą mikroskopijne łazienki, jest ona o wiele lepszym rozwiązaniem niż wanna. standardowa kabina prysznicowa (o wymiarach 80x80cm) zajmuje tylko 0,64m2, natomiast wanna dwa razy tyle. 8 minutowy to zużycie wody na poziomie ok. 100 litrów, do kąpieli w wannie potrzeba co najmniej 140 litrów.

Kabina prysznicowa sprawdza się także o wiele lepiej w mieszkaniu, w którym zamieszkuje więcej niż jedna osoba. Mycie się w niej jest szybsze i krótsze niż w wannie, dzięki temu bez problemu można uniknąć porannych i wieczornych kolejek do łazienki. Nie można również zapomnieć, że w przypadku kiedy w nieruchomości mieszka osoba starsza prysznic jest bezpieczniejszym i lepszym pomysłem. Wejście do wanny może być trudne, a nawet nie możliwe, często należy dokupować do niej specjalne urządzenia wspomagające cały proces toalety. Problem ten jest mniejszy w przypadku kabiny prysznicowej.

Warto również pamiętać o tym, że wybór prysznica nie oznacza rezygnacji z komfortu i luksusu. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele kabin, w których wykorzystywana jest najnowsza technologia. Bez problemu można zakupić wielofunkcyjne urządzania, które oprócz zwykłej funkcji natrysku mają wbudowane sauny parowe, czy też hydromasażery. Ponadto niemal do każdej kabiny wbudowane jest dodatkowe oświetlenie oraz radio. W ofercie można odnaleźć też takie z telefonem i zestawem głośnomówiącym. Aranżacja łazienki, w której znajduje się prysznic należy również do łatwiejszych – istnieje wiele wariantów, które można zastosować; począwszy od tradycyjnych kabin, przez te obejmujące tylko instalacje szklanych drzwi, aż po najtańsze rozwiązania polegające na montażu zwykłej zasłonki prysznicowej.

 

Wanna w małej łazience

Zastosowanie wanny w małej łazience zazwyczaj nie jest niemożliwe. Jednak czasem to rozwiązanie okazuje się być bardzo praktyczne i funkcjonalne. Dzieje się tak np. wtedy kiedy w mieszkaniu zamieszkują małe dzieci. Jej odpowiednie ułożenie i ustawienie gwarantuje również zyskanie dodatkowej przestrzeni, którą można wykorzystać na przechowywanie chociażby środków chemicznych (przestrzeń tą można wygospodarować pod wanną). Nie ma też wątpliwości, że wanna bardzo często jest o wiele bardziej estetyczna niż kabina. Daje wiele możliwości aranżacyjnych i tworzy wyjątkowy styl wnętrza. W tym celu najlepiej wybrać wanny wykonanie z oryginalnych materiałów, np. miedzi lub kamienia. To co ważne wanna jest sprzętem, który prościej utrzymać w czystości, nie osadza się na niej kamień, nie ma szyb, które trzeba czyścić.

 

Kabina i wanna w małej łazience

Na małych metrażach zastosowanie tych dwóch sprzętów wydaje się niemal nie możliwe. I faktycznie tak jest, jeżeli chce się je montować osobno. Jednak producenci oferują kabiny prysznicowe, które mogą pełnić również funkcje wanny. Urządzenia te charakteryzują się głębokim brodzikiem z prysznicem. Z Prysznica nie trzeba też rezygnować decydując się na wannę, aby stworzyć kabinę prysznicową wystarczy wykorzystać tzw. parawany nawannowe. Powyżej przedstawione rozwiązania pozwalają w małych łazienkach zastosować model 2 w 1. Pomimo, że bardzo często te koncepcje się sprawdzają, to jednak na małych metrażach bardziej optymalny jest wybór kabiny prysznicowej, i to najlepiej takiej z przesuwnymi drzwiami.