Studio MH
Wyszukaj
-
-
-

Porady

Czy można mieć kominek w bloku? Jakie warunki trzeba spełniać?

Kominek w salonie czy sypialni to rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Jest on doskonałym źródłem ciepła, a także dekoracją, która pozwala na stworzenie niepowtarzalnego klimatu. Budowa kominka w domu jednorodzinnym jest stosunkowa prosta i łatwa. Sytuacja komplikuje się jeżeli kominek chce się zainstalować w budynku wielorodzinnym – bloku lub apartamentowcu. Nie jest to nie możliwe, ale nierzadko trudne. Konieczne jest spełnienie wielu warunków i uzyskanie odpowiednich zgód. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje dla osób, które są zainteresowane montażem kominka w bloku.

Kominek tradycyjny w bloku
Najwięcej problemów można napotkać chcąc zamontować w bloku kominek trakcyjny, czyli taki gdzie opałem jest drewno. Jego instalacja obarczona jest wieloma uwarunkowaniami, narzucanymi zarówno przez prawo, jak i regulaminy wewnętrzne wspólnot i spółdzielni.
Kominek tradycyjny zgodnie z rozporządzaniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690) w budynku wielorodzinnym może powstać w przypadku jeżeli: (1) ma on maksymalnie 4 kondygnacje naziemne, (2) pomieszczenie przeznaczone pod montaż kominka posiada metraż nie mniejszy niż 30m3 , (3) na każdy KW energii wydzielanej przez kominek przypada co najmniej 4m3, (4) spełnione są odpowiednie wymogi co do systemu wentylacyjnego (tj. posiada się przewody kominowe i odpowiednią prędkość wymiany powietrza). Przepisy te dotyczą zarówno kominków tradycyjnych, jak i modnych ostatnio pieców wolnostojących, tzw. kóz.
Warto pamiętać, że nawet spełnienie tych wytycznych może okazać się nie wystarczające. Wewnętrzne regulaminy nieruchomości mogą zakazywać takich instalacji w pomieszczaniach mieszkalnych. A nawet jeżeli one się zgadzają to zazwyczaj plusy montażu nie są współmierne do ceny jaką należy ponieść. Najczęściej instalacja tradycyjnego kominka wiąże się z koniecznością budowy dodatkowego komina, który znacząco ingeruje w infrastrukturę całego budynku. Koszt jego budowy ponoszony jest przez osobę, która chce montować kominek w swoim mieszkaniu, a nie przez wspólnotę mieszkaniową, czy też spółdzielnie.

Co zamiast kominka tradycyjnego?
Kiedy nie jest możliwy montaż tradycyjnego kominka w bloku warto rozważyć dostępne na rynku alternatywy. Pierwszą z nich jest kominek elektryczny. Jest on prosty w montażu i niewymagający w obsłudze. Zakupione urządzenie wystarczy rozpakować, ustawić w wybranym miejscu i podłączyć do prądu. Jest on tanim i estetycznym rozwiązaniem, a na rynku jest dostępnych wiele wzorów kominków elektrycznych. Ich wadą jest jednak to, że nie ogrzewają one pomieszczenia. Zastosowanie kominka elektrycznego w bloku nie wymaga dodatkowych pozwoleń.
Drugim sposobem zastąpienia kominka tradycyjnego jest biokominek. Spełnia on podobne funkcje jak ten klasyczny – zapewni ciepło, a także ozdabia pomieszczenie. Zasilany jest paliwem ekologicznym, a więc podczas spalania nie wydziela się dym ani sadza. Podobnie jak kominki elektryczne również i te ekologiczne nie wymagają dodatkowych zgód i pozwoleń, można bez problemu stosować je w blokach i apartamentowcach.
Montaż tradycyjnego kominka w bloku nie jest łatwy. Wiele osób rezygnuje z niego zrażone warunkami jakie należy spełnić. Na rynku istnieje jednak wiele ciekawych i efektywnych alternatyw. Pozwalają one udekorować wnętrze mieszkania znajdującego się w budynku wielorodzinnym, a przy tym nie stwarzają żadnych problemów podczas instalacji.